LICENCE
Demo
- Demo (komerční software) – zdarma šiřitelná ukázková verze počítačového programu (včetně počítačových her)
- Demo (demoscéna) – neinteraktivní audiovizuální dílo ve formě počítačového programu; hlavní produkt demoscény
Demoverze (anglicky demoware nebo též trialware) je komerční software dostupný zdarma ve verzi která je omezená v jednom či více směrech.
- program funguje po určitý počet dnů od instalace
- může být spuštěn jen několikrát (určený počet)
- přidává identifikační značky k produktu, časté s obrazovým a video editačním demoverzí
- zabraňuje uložení projektů, nebo souborů, jako u editorů zvuku a 3D modelingu
- je limitován na určité dny uživání (každý den, kdy program používáte se počítá)
- ukončí se po nastavené časové periodě (typicky mezi 5ti a 60ti minutami)
- je limitován v počtu použití některých důležitých funkcí (například vypalování CD)
Tento software obvykle schovává kód uvnitř počítačového systému (v Microsoft Windows to často bývá někde v registrech), který zabraňuje odstranění či odinstalovaní demoprogramu při pokusu o resetování testovacího období. Pokud chce uživatel používat program i po skončení testovacího období, je nucen zakoupit si registrační kód.
Výraz demoverze se také vztahuje k softwaru, který nemá žádné skutečné využití, ale namísto toho funguje jako demonstrační ukázka, pouštěná zaměstnancem firmy koncovému zákazníkovi. Cílem je ukázat zákazníkovi, jak bude program vypadat a fungovat, s nadějí, že demo bude působit reálnějším dojmem, než jiné specifikační doklady. Funkčnost, jejíž implementace je v plánu v budoucnu ještě před odevzdáním produktu, je v demu omezena (například na webovou aplikaci, může produkt být i jen série statických html stránek). Zákazník může, ale nemusí být o tomto informován, ačkoli je to obvykle zřejmé, když člověk dává pozor. Tento druh demoverzí je často používán při startu softwaru k představení konceptu do reklamních letáčků, k ukázkám obchodníkům na trhu a potenciálním investorům. Toto je běžné převážně u velkých firem.
Freeware
Freeware je software, který je distribuován bezplatně (či za symbolickou odměnu typu poslání pohlednice, mnohdy autor umožňuje (ale nevyžaduje) v případě spokojenosti zaslání finančního daru), někdy hovoříme o typu softwarové licence.
Autor si u freeware zpravidla ponechává autorská práva, například nedovoluje program upravovat nebo omezuje použití zdarma jen pro nekomerční či osobní potřebu. Freeware software se tak liší od svobodného software nebo open source software.
Jedná se tedy o volně šiřitelný program, bez placení autorského honoráře. Na světě existuje mnoho katalogů, které seskupují tyto programy většinou společně s programy, které jsou k dispozici ke stažení na zkušební dobu. Tyto katalogy jsou dobrým zdrojem alternativního software k drahým placeným licencím.
Odlišnosti freeware oproti open-source
- Je třeba rozlišovat mezi freeware a svobodným software či open-source, nejedná se o totožné pojetí licence (i když je to tak laickou veřejností někdy vnímáno). Freeware je na rozdíl od svobodného a open-source software proprietární software.
- K freeware se nedodávají zdrojové kódy a je zakázáno je vnitřně upravovat. U freeware autor dodává program už v přeložené podobě (jako .exe, .com, či jiný spustitelný soubor). Rovněž je u freeware typicky v licenci zakázáno zpětné získání zdrojových kódů ze spustitelného souboru, což mnohdy úplně znemožnuje jakoukoliv legální cestu k získání zdrojového kódu.
- Vývoj freeware programu je tedy (oproti open-source) plně a pouze v rukou autora.
- Nezveřejňování zdrojových kódů u freeware také ztěžuje jeho bezpečnostní revizi.
|
- Zatímco freeware je software zdarma, svobodný a open-source software lze volitelně šířit i za peníze.
- www.snapfiles.com/freeware zdroj freeware v angličtině. Programy jsou tříděny do kategorií, okomentovány, ohodnoceny a je k nim přidán snímek jejich obrazovky.
- Slunečnice patří k největším českým katalogům freeware a shareware.
Některé kategorie softwaru z pohledu ceny pořízení a lincence
Shareware je označení pro software chráněný autorským právem, který je možné volně distribuovat (typicky na internetu nebo na přílohách časopisů). Každý má možnost jej po určitou dobu zkoušet, zda mu vyhovuje nebo ne. Pokud ho ale nadále používá, je povinen se řídit podle autorovy licence a zpravidla zaplatit cenu programu nebo se jen registrovat.
Shareware má obvykle zabudovaná omezení (časová – trial, funkční – crippleware, omezující uživatelův komfort – adware, nagware). Časté omezení je na 30 dní nebo na 50 spuštění. Přístup k plné verzi (většinou realizovaný zasláním digitálního klíče) obdrží uživatel po zaplacení. Někdy ale program plnohodnotně funguje i po vypršení testovacího období.
GNU
Projekt GNU je projekt zaměřený na svobodný software, inspirovaný operačními systémy unixového typu. Původní cíl byl vyvinout operační systém se svobodnou licencí, který však neobsahuje žádný kód původního UNIXu. Jeho jméno je rekurzivní zkratka pro GNU's Not Unix (anglicky GNU Není Unix).
Projekt GNU založil v roce 1983 programátor Richard Stallman, vlastní softwarový vývoj začal o rok později. Cílem projektu bylo vytvořit kompletní svobodný operační systém. To se podařilo naplnit v roce 1992, kdy byla poslední chybějící součást, jádro (kernel), doplněna nezávisle vytvořeným svobodným jádrem Linux. Ačkoliv se takovému systému často říká Linux, přesnější pojmenování je GNU/Linux. Operační systém GNU totiž může používat i jiná jádra, např. jádro Hurd (systém se pak nazývá GNU/Hurd) vyvíjené v rámci projektu GNU nebo jádro Solaris vyvinuté společností Sun Microsystems (Nexenta) a další.
Dnes řídí chod GNU Projektu Free Software Foundation.
Organizace GNU je autorem licencí GPL a GFDL, které mohou používat i jiní autoři softwaru a dokumentace. Například Wikipedie používá právě licenci GFDL.
Další z licencí GNU je LGPL, původně chápaná jako knihovní licence, která umožňuje využití i v softwaru, který není svobodný. Dnes GNU používání této licence obecně nedoporučuje (… prosíme, uvažte, zda licenci LGPL nenahradit GPL).
Slovo „gnu“ v angličtině znamená též „pakůň“, proto byl pakůň vybrán maskotem projektu GNU