Jdi na obsah Jdi na menu
 


Státní znaky

6. 3. 2009

 

VEKÝ  STÁTNÍ  ZNAK

Velký státní znak tvoří čtvrcený štít. V prvním a čtvrtém poli je historický znak Čech - stříbrný dvouocasý lev ve skoku se zlatou zbrojí a zlatou korunou na červeném poli. Ve druhém poli se nachází znak Moravy – orlice stříbrno-červeně šachovaná se zlatou zbrojí a korunou na modrém poli. Ve třetím poli je znak Slezska – černá orlice se stříbrným půlměsícem ukončeným trojlístky, se zlatou korunou a červenou zbrojí na zlatém podkladu. Velký státní znak reprezentuje spojení všech historických zemí státu. Autorem je heraldik Jiří Louda. Velký státní znak slouží k vnější reprezentaci státu, označení budov, státních orgánů, úřadů. Jeho originál je v tuto chvíli (r. 2008) ztracen.

MALÝ  STÁTNÍ  ZNAK

Malý státní znak je tvořen červeným polem, na kterém je umístěn na stříbrný dvouocasý lev ve skoku se zlatou zbrojí a zlatou korunou. Byl užívaný Přemyslovci již v 13. století, státním znakem od roku 1918. Dnes je používán na místech, kde dochází k rozhodnutí ze státní moci. Např. na razítkách a pečetidlech úřadů státní správy a samosprávy nebo na cedulích označujících památné stromy. Malý státní znak se také používá k označení sídel orgánů, které byly pověřeny výkonem státní moci - soudy, exekutoři, hygienické stanice a pod.

                 STÁTNÍ  BARVY

Státní barvy jsou jedním ze státních symbolů České republiky. Jsou to bílá, červená a modrá v uvedeném pořadí a nazývají se trikolóra. Podle neoficiální interpretace symbolizuje bílá barva čistotu, červená krev prolitou vlastenci za svobodu vlasti a modrá bezmračnou oblohu. Trikolóra zachovává oficiální pořadí státních barev, bílý pruh má vždy nahoře nebo vlevo z pohledu pozorovatele. Vymezení odstínů státních barev není zákonem upraveno.

Národní barvy českých zemí jsou totožné s barvami zemských vlajek:

Čechy – bílá a červená     Morava – žlutá a červená   Slezsko – žlutá a černá

                     STÁTNÍ  VLAJKA

Vlajka České republiky je podle zákona o státních symbolech ČR oficiálním státním symbolem reprezentujícím Českou republiku na domácí i mezinárodní scéně. V rozporu s ústavním zákonem o zániku ČSFR je od 1. ledna 1993 identická s vlajkou bývalého Československa. Od 13. března 1990 do 31. prosince 1992 měla Česká republika dvojbarevnou bíločervenou vlajku, která však byla v praxi užívána jen velmi sporadicky.    Vlajka se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Odstíny barev jsou dány barevným vzorem přílohy číslo 3 příslušného zákona. Podle zcela neoficiální interpretace údajně vyjadřuje bílá barva čistotu, červená krev prolitou za svobodu vlasti a modrá klidnou, bezmračnou oblohu. Při vodorovném věšení směřuje klín vpravo z pohledu pozorovatele, t.j. modrý klín je v levé části a špička ukazuje vpravo. Pokud se vlajka věší svisle, je bílý pruh vlevo z pohledu pozorovatele a klín směřuje vždy dolů.

                     VLAJKA  PREZIDENTA  REPUBLIKY

Vlajka prezidenta republiky (prezidentská standarta) je státním symbolem České republiky.

Vlajka prezidenta republiky je bílá, s okrajem skládajícím se z plaménků střídavě bílých, červených a modrých. Uprostřed bílého pole je velký státní znak. Pod ním je bílý (stříbrný) nápis PRAVDA VÍTĚZÍ na červené stuze podložené zlatými lipovými ratolestmi.“  Jediným legálním uživatelem standarty je prezident České republiky.  „Vlajku prezidenta republiky lze užít k označení a) sídla prezidenta republiky v době jeho přítomnosti v České republice, b) dopravního prostředku používaného prezidentem republiky.“  Heslo „Pravda vítězí“ bylo užíváno již v husitských dobách. V letech 19901993 byl kvůli politické neutrálnosti nápis zapisovaný latinsky: „Veritas Vincit“. V dobách první republiky byl na standartě velký státní znak.

STÁTNÍ  PEČEŤ

Státní pečeť České republiky se používá k ověřování mezinárodních smluv, opatruje ji prezident republiky. Je tvořena velkým státním znakem podloženým lipovými ratolestmi po stranách, kolem něhož je nápis "Česká republika".  Vznikla z pečeti Českého království z let 1429-32, vychází ze středověké tradice, kdy měl každý panovník svoji vlastní pečeť.

STÁTNÍ HYMNA

Kde domov můj? je česká státní hymna. Užívá se od rozpadu Československa v roce 1992, již v roce 1990 však byla oficiálně prohlášena i za hymnu České republiky uvnitř federace. Před rozdělením tvořila zároveň první část československé hymny, následována první slokou nynější hymny slovenské (Nad Tatrou  SA BLYSKA).

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář